Ohlédnutí za Konferencí GIS Esri v ČR
12. 11. 2024
Ve dnech 6. a 7. listopadu 2024 se v Kongresovém centru Praha uskutečnila Konference GIS Esri v ČR. Na letošní ročník zavítalo přes tisíc návštěvníků, kteří si užili pestrý program plný inspirativních prezentací a diskusí o novinkách a aktuálních trendech v GIS.
Úvodní blok přednášek
Zahájení konference a přivítání účastníků bylo tradičně v rukách ředitele ARCDATA PRAHA Petra Seidla. Úvodním blokem je provedl společně s Radkem Kuttelwascherem, který představil klíčové koncepty a funkce systému ArcGIS, a Petrem Urbanem, který jej doplnil o příklady praktického využití ArcGIS v různých oblastech. Cenu ARCDATA PRAHA letos obdrželo Vojenské zpravodajství, a to za využití GIS při sběru a vyhodnocování informací důležitých pro obranu ČR. Cenu z rukou Petra Seidla převzal brigádní generál Václav Žid, zástupce ředitele Vojenského zpravodajství Ministerstva obrany a první z hlavních řečníků konference. Ve své následné přednášce hovořil o zásadním vlivu moderních technologií při zajišťování bezpečnosti a obrany.
Po něm Petr Seidl pozval na pódium plukovníka Jana Brothánka, ředitele Odboru komunikačních a informačních systémů Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Se svým kolegou Jiřím Studničkou představili využití dronů při práci hasičských záchranných sborů a probrali činnost HZS ČR na příkladech nedávných krizových situací (požáru v NP Českosaské Švýcarsko, nálezu pumy v Lovochemii a při letošních zářijových povodních).
Na téma povodní následně navázal i ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder s informacemi o jejich průběhu, možnostech predikce z různých předpovědních modelů a o důležitosti spolupráce mezi jednotlivými složkami státu, což vyzdvihl také další z hlavních řečníků – brigádní generál Petr Šnajdárek, ředitel Sekce komunikačních a informačních systémů Ministerstva obrany, který hovořil o NIPS, Národní informační platformě civilně-vojenské spolupráce, jejíž cílem je propojit civilní a vojenské krizové řízení a zlepšit tak predikci a průběh situací, kdy dochází k ohrožení.
Technologická sekce plná novinek a zajímavostí
Technologie a novinky ArcGIS
Odpoledne bylo věnováno novinkám v technologii GIS. Host z Esri, Dominik Tarolli, hovořil o současných trendech geoinformačních systémů v přednášce s názvem Mapping the Future: 5 exciting trends in GIS. Odborníci z ARCDATA PRAHA pak představili nejnovější aplikace, nástroje a funkce systému ArcGIS. Doprovodila je také Kristin Klimek z vývojářského centra Esri ve Stuttgartu, která ukázala možnosti systému ArcGIS Reality, který obstarává tvorbu digitálních modelů z leteckého, satelitního nebo dronového snímkování. Průřez probíranými tématy si můžete prohlédnout v galerii z prvního dne konference na našich facebookových stránkách.
Večerní přednášky a workshopy
Večerní program pokračoval ve třech souběžných sekcích – uživatelské přednášky probíhaly ve Společenském sálu, Jižní sál byl vyhrazen prezentacím na téma správy infrastruktury a na Terase 2A se třetí sekce věnovala workshopům o digitálních dvojčatech, smart cities či analýze optických a radarových snímků.
Uživatelské přednášky ve Společenském sálu zahájil Jiří Formánek z Českého úřadu zeměměřického a katastrálního, který shrnul obsah digitální technické mapy, její vztah ke stavebnímu zákonu, o jejím aktuálním stavu a o tom, proč se toto téma týká každého z nás. Mezi dalšími prezentacemi vyniklo například představení Geoprostorové strategie ve skupině ORLEN Unipetrol, o jejíž implementaci hovořil Václav Novák. Dále se konference zaměřila na inovativní přístupy ke správě a tvorbě topografických dat ve Swisstopo, které představil Peter Jäger z Esri Deutschland a Esri Schweiz, a také na prognózy obyvatelstva a veřejné vybavenosti v Praze, o nichž informovali Zdeňka Havlová, Tomáš Brabec a Jakub Hrubý z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy. Představením Datového portálu GIS jako nové platformy pro sdílení geodat Českého statistického úřadu celý blok uzavřel Petr Klauda.
V Jižním sále se odborníci zaměřili na využití GIS při správě infrastruktury. Jakub Pospíšil ze společnosti STRABAG hovořil o GIS v oblasti stavebnictví. Další příspěvek se věnoval propojení GIS a BIM jako klíčového konceptu pro efektivní správu energetické infrastruktury; o tomto tématu hovořili Josef Chrást a Jiří Šindelář ze společnosti ČEPS. Pavel Matějka ze skupiny Energie AG Bohemia se podělil o zkušenosti s implementací GIS pro teplárenskou síť ve městě Štětí. Tibor Harciník z Českých Radiokomunikací přiblížil řešení DTM Connect, které jim umožňuje správu dat Digitální technické mapy a jejich odesílání do systému DMVS ČR. Blok zakončila prezentace Jana Rosenbauma, Pavla Šmída (ORLEN Unipetrol RPA) a Jana Langra (Unicorn Systems HSI), kteří představili praktické zkušenosti s implementací Esri technologie pro efektivnější správu a analýzu infrastrukturních dat v rámci skupiny ORLEN Unipetrol.
V rámci středečních workshopů, které proběhly od 17.00 na Terase 2A, se účastníci mohli seznámit s pokročilými postupy a inovativními koncepty v oblasti geoinformatiky. Inka Tesařová z ARCDATA PRAHA vedla workshop zaměřený na analýzu optických a radarových snímků v prostředí ArcGIS, kde účastníci získali cenné tipy pro práci s těmito typy dat. Dominik Tarolli z Esri pak představil workshop The Future of Digital Twins, kde se zaměřil na nové směry a příležitosti využití digitálních dvojčat v oblasti správy infrastruktury a urbanistického plánování.
Po bohatém programu prvního dne konference následoval neformální společenský večer s občerstvením, který účastníci využili ke společným diskuzím a volné zábavě, jejíž součástí byl například i (letos hojně navštěvovaný) fotokoutek.
Druhý den konference
Ve čtvrtek 7. listopadu v rámci bloku Veřejná správa, který se uskutečnil ve Společenském sálu od 9 hodin, Lukáš Holman a Jan Prislinger z Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu představili pohled na následky povodní z ptačí perspektivy. Petr Dvořáček a Tomáš Němeček ze Zeměměřického úřadu ukázali archiválie zpřístupněné v aplikacích Geoportálu ČÚZK. Michael Skácel a Jan Harbula z Olomouckého kraje představili Datový portál Olomouckého kraje – DATA OK. Pavel Junek, Ondřej Volf a Tomáš Peňáz ze Zdravotního ústavu v Ostravě přiblížili akční plány snižování hluku s využitím GIS. Blok uzavřeli Radovan Prokeš a Eva Mulíčková ze společnosti CEDA Maps, kteří ukázali, že povinnost mapování dopravní infrastruktury v rámci Digitální technické mapy je pro obce a města příležitost zlepšit svou datovou základnu.
V Jižním sálu program odstartoval blokem Správa infrastruktury, který přinesl praktické příklady využití GIS pro efektivní správu a navigaci v komplexních prostředích. Ladislav Jeník a Matěj Kotyza (společnost Operátor ICT) představili, jak využívají nástroje Esri pro pasportizaci firemních prostor. Tereza Černohousová z Fakulty stavební ČVUT se zaměřila na využití ArcGIS Indoors pro aplikaci, která usnadňuje orientaci ve složitých prostorách fakulty. David Maouad a Sahar Javdani ze společnosti Schneider Electric představili systém ArcFM XI – System of Design, který přináší nové možnosti pro plánování a správu infrastrukturních projektů. Lynn Puzzo a Jeffrey Martin z Unirmi (Mosaic) ukázali, jak lze vytvořit vlastní systém Street View pro získání komplexních přehledů o infrastruktuře. Na závěr Dominika Doláková a Max Klabbers z Cyclomedia Technology představili využití prostorových dat v ArcGIS Experience Builder, což umožňuje efektivnější práci s 3D daty v oblasti technické infrastruktury.
Na Terase 2A se v rámci bloku Uživatelské přednášky účastníci seznámili s různými aplikacemi geoinformatiky v aktuálních výzkumných projektech. Lukáš Chailazov z České zemědělské univerzity v Praze se zaměřil na Časoprostorovou analýzu fenologických fází vegetace, využívající pokročilé GIS metody pro studium vegetačních změn. Adam Rusinko, Martin Obuch a Mária Rajecká z Bratislavského samosprávného kraje a Univerzity Komenského v Bratislavě ukázali, jak ArcGIS přispívá ke kontrole komáří populace v Pomoraví. Pavel Švec a jeho kolegové z Vysoké školy báňské a Státního zdravotního ústavu se věnovali zajímavé studii klíšťaty přenášených bakteriálních nákaz v urbánních oblastech. Otmar Petyniak a kolegové z České geologické služby představili pokročilé využití aplikace ArcGIS Field Maps pro geologický výzkum v náročných terénních podmínkách. Dušan Romportl a jeho tým z Výzkumného ústavu Silva Taroucy se zaměřili na mapování akceleračních zón pro OZE, což je důležitý krok pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie v krajinném plánování.
Později dopoledne začal ve Společenském sálu workshop Co je nového v ArcGIS Enterprise, který vedl Matej Vrtich z ARCDATA PRAHA. Workshop představil klíčové inovace v nejnovějších verzích této platformy. Účastníci se seznámili s novými funkcemi Map Vieweru, včetně práce s relačními daty, rozšířeného tisku a využití vlastních webových nástrojů. Matej představil také nové možnosti správy dat, například přesouvání služeb mezi portály, a zaměřil se také na bezpečnost a správu systému, včetně nových auditních logů a procesu změny URL adresy portálu. Zmínil rovněž nové licencování ArcGIS Pro, nový způsob aktualizace obsahu Living Atlas a další vylepšení systému ArcGIS Enterprise.
V Jižním sále Dalibor Pituch ze Statutárního města Jihlava představil svou cestu od používání Excelu k implementaci monitoringu parkování v prostředí GIS. Přednáška Libuše Dobré a Kataríny Paulíkové z MAPPA Ostrava se věnovala koncepci cyklistické dopravy v Ostravě a představila plány na zlepšení infrastruktury a podpory cyklistiky. Jiří Komínek ze Statutárního města Brno ukázal analýzu dat bikesharingu v Brně, která o využívání sdílených bicyklů poskytla cenné informace. Anna Hradecká z Odboru městské informatiky Statutárního města Brna představila projekt Brno ve filmu: Jak zvládnout aplikaci na míru bez programování. Aplikace, která je jedním z výstupů projektu, může sloužit nejen turistům a filmovým nadšencům, ale i filmařům, kteří hledají zajímavé lokace pro natáčení.
Zdeněk Hejkal, Ivo Dostál a Petr Anděl z Centra dopravního výzkumu a Technické univerzity v Liberci představili sadu nástrojů pro výpočet Indikátoru dynamiky fragmentace krajiny (IDFK), který hodnotí ekologickou stabilitu krajiny na základě její fragmentace. V rámci příspěvku se účastníci seznámili s metodikou výpočtu a praktickými aplikacemi tohoto nástroje. Dalším zajímavým tématem byla aplikace lidarového skenování v lesnictví, kterou prezentovali Zdeněk Klusoň z AERIMAP a Ľuboš Halvoň z Národního lesnického centra Zvolen. Lidarové skenování se ukázalo jako neocenitelný nástroj pro mapování lesních porostů, analýzu struktury lesa a posouzení zdravotního stavu vegetace. Větrná eroze a naše možnosti protiopatření byly tématem příspěvku Petra Zálešáka z Mendelovy univerzity a Českého hydrometeorologického ústavu, který představil mapu s příběhem zaměřenou na rizika větrné eroze a možné způsoby jejího zmírnění. Tato mapa byla tento rok dokonce oceněna v soutěži společnosti Esri. Závěrem se účastníci seznámili s migrací z ArcMap na ArcGIS Pro, jak z pohledu technického, tak i uživatelského, na přednášce Michaely Prišťákové a Jana Tajovského z Masarykovy univerzity.
V Jižním sálu mezitím probíhaly dva workshopy. Prvním z nich byl Nástroje pro tvorbu aplikací vedený Vladimírem Holubcem z ARCDATA PRAHA. Workshop ArcGIS for AEC (Architecture, Engineering, and Construction) s Radkem Kuttelwascherem poskytl účastníkům přehled o tom, jak lze GIS nástroje využít při navrhování, výstavbě a správě infrastruktury a stavebnictví projektů, a to jak z hlediska plánování, tak i následného sledování a jejich správy. Ve společenském sálu se pak tipům a trikům pro uživatele ArcGIS věnovali Marie Mašková a David Novák z ARCDATA.
Následovalo závěrečné shrnutí konference, které se konalo ve Společenském sálu. Petr Seidl stručně zhodnotil průběh celé akce a vyjádřil poděkování všem účastníkům. Program vyvrcholil vyhlášením výsledků soutěže posterů, kterého se ujal předseda odborné poroty Vít Voženílek.
- 1. místo
Koncepce cyklistické dopravy v Ostravě
Katarína Paulíková, Libuše Dobrá
Městský ateliér prostorového plánování a architektury (MAPPA Ostrava)
- 2. místo
PPMko – Zjištění koeficientu pro geodetické
měření délek na území ČR
Jakub Stolbenko, Markéta Doubková
Střední průmyslová škola stavební, České Budějovice, Resslova 2
- 3. místo
Detekce a analýza čar terénní kostry v plochách skalních útvarů
Günter Kyncl, Jakub Lysák
Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta, Katedra aplikované geoinformatiky a kartografie
- Cena publika
Where to find magic mushrooms in Europe
Josef Jehlička
České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební
Technologie ArcGIS a jak ji lépe používat
Konference vedle 22 hodin přednášek (33 referátů) nabídla také 11,5 hodin věnovaných technologickým tématům. Kromě samotného technologického bloku v hlavním středečním programu to byly workshopy, které nabídly účastníkům příležitost seznámit se s novinkami a pokročilými funkcemi nástrojů ArcGIS. Mezi letošní témata patřila analýza optických a radarových snímků, budoucnost digitálních dvojčat, novinky v ArcGIS Enterprise, tipy a triky v ArcGIS Pro, nástroje pro tvorbu aplikací a využití ArcGIS v oblasti architektury, inženýrství a stavebnictví.
V průběhu celé konference mohli účastníci navštívit také některý ze šesti miniseminářů, které se stručně, ale výstižně zaměřovaly na konkrétní témata:
- Tiskové šablony v ArcGIS Online
- Discover ArcGIS Reality for your Reality Mapping applications
- ArcGIS MapViewer
- .lyrx, .lpkx, .lyr nebo .lpk? Jak se vyznat v koncovkách souborů
- Digitální technická mapa
- ArcGIS Web Editor
Webové aplikace, portály a storymapy
Na konferenci byla rovněž představena řada webových aplikací, portálů a storymap, jejichž přehled brzy zveřejníme na stránkách konference, stejně jako záznamy přednášek a workshopů na našem YouTube kanálu.
Děkujeme všem účastníkům a těšíme se na setkání příští rok.