Jaký byl první den Konference GIS Esri v ČR?
6. 11. 2024
Ve středu 6. listopadu začala v Kongresovém centru Praha dvoudenní Konference GIS Esri, na které se sešlo přes 1000 odborníků na geoinformatiku z více než tří set organizací z nejrůznějších oborů.
Zahájení a řečníci úvodního bloku
Konferenci tradičně zahájil ředitel ARCDATA PRAHA Petr Seidl. V úvodním bloku hovořil společně s Radkem Kuttelwascherem a Petrem Urbanem o významu technologií GIS a o desítkách organizací v České republice, které geoinformační technologie využívají.
Na řadu přišly přednášky hlavních hostů konference. Václav Žid, zástupce ředitele Vojenského zpravodajství, hovořil o využití GIS při obraně republiky. Jan Brothánek, ředitel Odboru komunikačních a informačních systémů GŘ HZS, a jeho kolega Jiří Studnička představili využití dronů při práci hasičských záchranných sborů a probrali činnost HZS ČR na příkladech nedávných krizových situací (požáru v NP Českosaské Švýcarsko, nálezu pumy v Lovochemii a při letošních zářijových povodních). Na toto téma následně navázal ředitel ČHMÚ Mark Rieder s informacemi o průběhu a možnostech predikce z různých předpovědních modelů a důležitosti spolupráce mezi jednotlivými složkami státu, což vyzdvihl také Petr Šnajdárek, ředitel Sekce komunikačních a informačních systémů Ministerstva obrany, který hovořil o systému NIPS, Národní informační platformě civilně-vojenské spolupráce.
Technologie a novinky ArcGIS
Odpoledne bylo věnováno novinkám v technologii GIS. Host z Esri Dominik Tarolli hovořil o současných trendech geoinformačních systémů v přednášce s názvem Mapping the Future: 5 exciting trends in GIS. Odborníci z ARCDATA PRAHA pak představili nejnovější aplikace, nástroje a funkce systému ArcGIS. Doprovodila je také Kristin Klimek z vývojářského centra Esri ve Stuttgartu, která ukázala možnosti systému ArcGIS Reality, který obstarává tvorbu digitálních modelů z leteckého, satelitního nebo dronového snímkování.
Večerní přednášky
Večerní program pokračoval přednáškami ve třech souběžných sekcích. První z nich se věnovala využití GIS při správě infrastruktury s přednášejícími ze společností STRABAG, ČEPS, RATE, České Radiokomunikace či ORLEN Unipetrol. V druhé sekci mohli návštěvníci slyšet zástupce Českého statistického úřadu, Českého úřadu zeměměřického a katastrálního či z Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.
Třetí sekce se věnovala workshopům o digitálních dvojčatech, smart cities a o analýze optických a radarových snímků.
Doprovodný program
U návštěvníků konference je oblíbený stánek technické podpory ARCDATA PRAHA. Na něm hledají odpovědi na své otázky týkající se systému ArcGIS nebo si prohlížejí ukázku systému ArcGIS Indoors. Další informace pak čerpají na čtvrthodinových miniseminářích, které probíhají po celou konferenci ve společenském foyer.
Za povšimnutí stojí mapová kompozice Českého hydrometeorologického ústavu, která se zabývá letošními povodněmi. Ve foyer je dále možné prohlédnout si soutěžní výstavu posterů, na které je vystaveno 34 projektů. O kousek dál je přehlídka zajímavých internetových aplikací.
K nahlédnutí je zde také kniha The Geography of Hope od Davida Yarnolda, která obsahuje devět příběhů z celého světa o tom, jak GIS pomáhá – mezi jinými také z Prahy.