Načerpejte s námi inspiraci a zkušenosti

Zajímají vás možnosti využití GIS v praxi? Chcete vědět, co vše je možné s produkty ArcGIS vytvořit? Máte zájem zdokonalit se v pracovních postupech, nebo jen hledáte inspiraci? Pak je tato stránka určena právě vám.

Zjistěte, kde všude GIS pomáhá

Základní představu o možnostech využití GIS v praxi můžete získat v sekci věnované práci našich zákazníků a pro inspiraci doporučujeme i tento přehled povedených mapových aplikací. O šíři možností využití GIS se můžete přesvědčit také v přehledu Map s příběhem z celého světa.



Hotové lekce pro výuku

Speciálně pro vás, učitele a žáky středních škol, jsme připravili řadu českých výukových materiálů, které můžete při výuce použít.

Kvalitní výukové materiály v anglickém jazyce jsou dostupné také na webu Esri. Série Mapping Our World patří k zavedeným a úspěšným projektům podpory učitelů. Materiály jsou zde dostupné v úpravě pro ArcGIS Online, sestavené z metodických návodů pro učitele a pracovních listů pro žáky. Novější projekt GeoInquiries pro vědy o Zemi je rozkročen mezi více školních předmětů a zaujme jako soubor kratších úloh pro výuku a doporučit můžeme také soubor lekcí pro úplné začátečníky Teach with GIS.

Další možností jsou pracovní listy Esri, které jsou dostupné na stránce Learn ArcGIS. S využitím filtru „Education“ zúžíte výběr na ty pracovní listy, které jsou nejvíce relevantní pro výukové účely.

Projekt Digitální gramotnost a mapy

Také u nás máme zkušené odborníky, kteří v rámci projektu MŠMT „Digitální gramotnost“ pracují na nejrůznějších formách podpory využití GIS ve výuce na základních a středních školách. Na webové stránce Zeměpis a počítač naleznete velmi praktické informace na téma využití GIS ve výuce a zeměpisu vůbec. V databance úloh projektu lze pro jednotlivé předměty filtrovat vzdělávací materiály zahrnující metodiku pro učitele a pracovní listy pro žáka.


Vzdělávejte sebe i studenty formou e-learningu

Na stránkách Esri věnovaných vzdělávání můžete vybírat ze stovek položek, ať už podle tématu, nebo podle formy e-learningu, která vám nejvíce vyhovuje (video, webový kurz se zkouškou a certifikátem, tutoriál, …) Pro získání přístupu ke kompletní nabídce e-learningu je zapotřebí přihlášení pomocí uživatelského jména na ArcGIS Online – více informací, jak vše nastavit, naleznete v tomto návodu.

Další možností je přihlášení k některému z Massive Open Online Course (MOOC). Jedná se o formát distančního vzdělávání na konkrétní téma, které probíhá po dobu několika týdnů. Pro studijní období zde získáte přístup k potřebnému softwaru, testovacím datům i výukovým videím, a navíc zde máte možnost diskutovat s ostatními studenty z celého světa i s lektory. Všechny tyto online kurzy jsou navíc zcela zdarma a některé z nich jsou vhodné i pro úplné začátečníky (například kurz Cartography nebo Going Places with Spatial Analysis). Plán nadcházejících MOOC kurzů naleznete na samostatné stránce.

Pomoci vám mohou i tyto stručné videonávody na konkrétní téma, vytvořené pracovníky technické podpory ARCDATA PRAHA.


Nechte se inspirovat od odborníků na výuku GIS

Mapping Hour

Joseph Kerski, geograf, pedagog, člen týmu Esri Education a nadšenec pro vzdělávání s využitím GIS, připravil pro učitele základních a středních škol ucelený výukový kurz Mapping Hour. Spolu se svými neméně povolanými hosty zde přináší celou řadu názorných návodů a inspirativních odkazů, stejně jako odpovědi na celou řadu otázek, které vás v této souvislosti mohou napadnout.

Další inspirace

Přehled toho nejzajímavějšího z práce jednotlivých Esri distributorů v oblasti vzdělávání je dostupný prostřednictvím těchto stránek (obsah je publikován v národních jazycích jednotlivých států).


Spojte se s kolegy odkudkoli

Pokud oceňujete aktivní sdílení svých zkušeností a budete si o problematice zapojení GIS do výuky chtít se svými kolegy i popovídat, doporučujeme vám zapojit se do profesní sítě GeoNet, kde existuje samostatná skupina zaměřená přímo na vzdělávání GeoNet – Education group. S českými uživateli napříč jejich specializací se pak můžete setkat ve skupině GeoNet – CzechGIS.