Tipy pro pohodlnější práci s geoprocessingovými nástroji

16. 12. 2014
  • Desktopový GIS
  • ArcGIS 10.0
  • ArcGIS 10.1
  • ArcGIS 10.2
  • ArcGIS 10.3

Vyhledávání

Okno Vyhledávání

Nejjednodušší možností pro vyhledání určitého geoprocessingového nástroje je použití okna Vyhledávání, které je dostupné jak v prostředí ArcMap, tak ArcCatalog. Z nabídky v tomto okně stačí zvolit možnost Nástroje a začít psát název. ArcGIS automaticky našeptává možnosti na základě napsaných znaků. Pokud najedete myší na nabízený nástroj a stisknete klávesy Ctrl+Enter, dojde k jeho spuštění.


Vyhledávání

Přizpůsobení nástrojů pro rychlejší použití

Vytvoření vlastního toolboxu

V případě, že používáte některé nástroje často, je možné si vytvořit vlastní toolbox, do kterého je uložíte. Pokud je těchto nástrojů větší množství, je možné je rozdělit do jednotlivých sad nástrojů. Adresář Moje toolboxy se nachází v sekci Toolboxy v okně Katalog či přímo v ArcCatalog. Zvolené nástroje lze poté přetáhnout do zvoleného toolboxu či sady nástrojů.


Vlastní toolbox

Přidání nástroje do nástrojové lišty nebo do menu

Často používané nástroje lze také seskupit do nástrojové lišty, která bude dostupná mezi standardními lištami nástrojů.

Vlastní lištu nástrojů lze vytvořit pomocí menu Přizpůsobit – Přizpůsobení. V dialogovém okně na záložce Lišty nástrojů ji vytvoříme pomocí tlačítka Nová. Lišta bude automaticky přidána mezi ostatní nástrojové lišty v ArcMap a pomocí přetažení do ní přidáme požadované nástroje.

Pro vytvoření vlastní položky v menu je potřeba v dialogovém okně Vlastní nastavení (Přizpůsobit – Přizpůsobení) zvolit záložku Příkazy. V sekci Kategorie je potřeba zvolit [Nové menu] a ze sekce příkazy poté přetažením umístit nové menu do hlavní nabídky ArcMap. Kliknutím pravým tlačítkem lze toto menu přejmenovat. Stejným způsobem lze přidat další nabídky. Nakonec lze přidat požadované nástroje.


Vlastní nástrojová lišta

Vlastní menu nástrojů

 

 

Autor: Ondrej Chlup