Změna IDE pro editaci geoprocessingových skriptů v ArcGIS Pro

26. 7. 2018
  • Desktopový GIS
  • ArcGIS Pro 1.3
  • ArcGIS Pro 1.4
  • ArcGIS Pro 2.0
  • ArcGIS Pro 2.1

Při editaci geoprocessingových python skriptů v ArcGIS Pro se skripty otevřou ve výchozím programu, např. v Poznámkovém bloku. Velice snadno však můžete nastavit otevírání skriptů v jiném vývojovém prostředí (IDE).

V panelu Project zvolte Options a vpravo pod skupinou Application klepněte na Geoprocessing. Nyní do kolonky „Script Editor“ zadejte cestu ke spouštěcímu souboru (EXE) vašeho oblíbeného vývojového prostředí (spyder, pycharm apod.).

Je však ale potřeba zajistit, aby dané vývojové prostředí mělo výchozí interpret nastaveno stejně jako ArcGIS Pro, tedy na soubor python.exe v instalaci Pythonu, který ArcGIS Pro využívá. Zjistit, kterou instalaci pythonu (resp. který interpret) ArcGIS Pro využívá, naleznete na záložce Python na panelu Projekt v kolonce Project Environment. (Většinou se bude jednat o cestu podobnou této: C:\Program Files\ArcGIS Pro\bin\Python\envs\arcgispro-py3\.)

Prostředí IDE spyder lze nainstalovat i přímo pomocí utility conda, která je v ArcGIS Pro obsažená. Ta zařídí soulad nastavení IDE a ArcGIS Pro, a nebude tedy nutné nastavení interpreta dále měnit.

Pro instalaci prostředí spyder stačí spustit v příkazové řádce v umístění [arcgispro python]\Scripts\ příkaz conda install spyder. Po instalaci prostředí spyder a po instalaci dalších nezbytných závislých knihoven na pozadí se v tomto adresáři objeví soubor spyder.exe, kterým lze spyder spustit. Ten nyní můžete zadat do výše zmíněné kolonky Script Editor.

Autor: Martin Král