První den konference
Zahájení konference se tradičně ujal Ing. Petr Seidl, CSc., ředitel ARCDATA PRAHA, s.r.o., který účastníky seznámil se současnými trendy využití GIS v soukromé sféře i ve veřejné správě. Při této příležitosti ocenil dlouhodobě výjimečnou práci Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR). Cenu za přínos v oblasti zpřístupňování geoinformací převzali Tomáš Ctibor, pověřený řízením IPR, a vedoucí Sekce prostorových informací IPR Jiří Čtyroký. Více o ocenění se můžete dozvědět například na webových stánkách IPR.
Následovala vystoupení hlavního tematického bloku. Jednotícím tématem byla pro letošní rok zvolena voda, a proto zde promluvili především hydrologové a geografové, kteří se na vodu v krajině specializují. Vedle doc. RNDr. Jakuba Langhammera, Ph.D., proděkana Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, a RNDr. Jana Daňhelky, Ph.D., náměstka ředitele pro hydrologii Českého hydrometeorologického ústavu, vystoupil například i objevitel pramenů Amazonky prof. RNDr. Bohumír Janský, CSc.
Zdánlivě mimo téma do programu vstoupil i ředitel Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. Jeho vystoupení se ale týkalo klíčového významu vody pro civilizace, resp. jejího vlivu na jejich vznik i kolaps.
Posledním bod dopoledního programu bylo vystoupení známého českého politologa doc. PhDr. Tomáše Lebedy, Ph.D., který ve své přednášce Neplatné hlasy, omyl nebo úmysl? přinesl zajímavý pohled na průběh a výsledky aktuálních i minulých komunálních voleb.
Po obědě program v hlavním sále pokračoval technologickou sekcí, kde kromě specialistů z ARCDATA PRAHA vystoupil také hlavní programový manažer vývoje softwaru ArcGIS, Jim McKinney, který posluchače seznámil zejména s blízkou budoucností moderního GIS softwaru. V Severním sále zároveň proběhl druhý blok přednášek, věnující se strategii rozvoje infrastruktury pro prostorové informace v ČR do roku 2020.
V podvečerních blocích přednášek si návštěvníci konference mohli vybrat hned ze tří témat. První se týkalo rozvoje a integrace GIS do procesů veřejné správy, druhé se věnovalo problematice inženýrských sítí a správy majetku a třetím byl praktický workshop představující nejmodernější desktopový GIS ArcGIS Pro.
Program druhého dne
Začátek druhého dne opět patřil uživatelským příspěvkům z veřejné správy. V sekci věnované rastrovému GIS jste si mohli vyslechnout aktuální informace ze světa družicových snímků a představení nejnovější verze softwaru ENVI, kterou předvedla Lucie Patková z ARCDATA PRAHA.
Dále jste mohli navštívit několik workshopů (Portal for ArcGIS a novinky ArcGIS for Server, ArcGIS WebApp Builder, ArcGIS Online a jeho využití při výuce a samozřejmě i velmi oblíbené Tipy a triky pro ArcGIS for Desktop) a bloky uživatelských přednášek a firemních workshopů.
Doprovodný program
Předkonferenční seminář
V předvečer konference proběhl seminář zaměřený na méně známé součásti platformy ArcGIS. Vedle nových funkcí ArcGIS for Desktop a ArcGIS for Server využitelných především při sdílení dat zde byly představeny i účelové aplikace pro tablety a chytré mobilní telefony.
Internetové aplikace
Na několika počítačích a na dotykové obrazovce SMART Board umístěné na stánku AV Media jste si mohli vyzkoušet zajímavé internetové GIS aplikace. Nyní si můžete stáhnout brožuru s jejich popisem (PDF, 11 MB).
Výsledky soutěžní přehlídky posterů
- 1. místo
LiDAR odhaluje cenné lokality v Českosaském Švýcarsku
Matěj Mann, Přemysl Bobek, Martin Adámek, Josef Brůna, Martin Kopecký, Věroslava Hadincová, Jan Wild
Botanický ústav AV ČR, v.v.i. - 2. místo
QUANTools: Nové nástroje pro analýzu hyperspektrálních dat
Veronika Kopačková, Lucie Koucká, Jan Jelének, Česká geologická služba - 3. místo
Geo3D Visualisation – nástroj pro 3D modelování
Jan Jelének, David Čížek, Jan Franěk, Česká geologická služba - Cena publika
TIERRA DEMONICAL
Irena Košková, Aleš Matas, Liberecký kraj, Západočeská univerzita v Plzni
Podrobné výsledky hlasování diváků můžete nalézt v tabulce výsledků posterové soutěže. Vyznačeno je v ní i čtvrté místo v hlasování odborné poroty, které se nakonec při závěrečném rozhodování neprobojovalo do tří odměněných míst.
Výsledky družicové soutěže
Odevzdáno bylo 67 odpovědních lístků a z nich bylo 39 úplných správných odpovědí. V losování měl nejvíce štěstí pan Filip Chuchma z Českého hydrometeorologického ústavu. Blahopřejeme!
Jaké byly správné odpovědi?
Korintský průplav
Kodaň
Rio de Janeiro
Atatürkova přehrada
Bratislava
Popocatépetl
Vancouver
Fotogalerie
Výběr z fotografií je pro vás připraven na Facebookové stránce Konference GIS Esri v ČR.