ArcGIS Pro 2.0

28. 6. 2017

Na stránkách my.esri.com si můžete stáhnout anglickou verzi aplikace ArcGIS Pro 2.0. V této aktualitě vám přiblížíme některé z nejvýznamnějších novinek. Podrobný seznam všech změn pak naleznete na stránkách Esri What's new in ArcGIS Pro 2.0.

Editace anotací

ArcGIS Pro 2.0 umožňuje vytvářet a editovat anotace, což jsou texty uložené jako třída prvků v geodatabázi. Oproti popiskům tedy nejsou vykreslované dynamicky. Nástroj pro převod popisků na anotace naleznete přímo na liště nástrojů Mapa.

Grafy a mřížky ve výkresu

Vedle souřadnicových sítí můžete do výkresu vložit také mřížky, které usnadňují lokalizaci prvků v mapě. K dispozici je i několik typů grafů.

Karta Project

Karta Project byla přejmenována na Catalog a naleznete na ní novou záložku Favorites (Oblíbené), do které si můžete uložit odkazy na často používané složky, servery a databáze.

Podpora připojení k serveru WFS

Pomocí volby Připojení k novému serveru je nyní možné připojit se i k serveru se službami WFS.

Spouštění několika instancí

ArcGIS Pro je nyní možné spustit v několika instancích najednou. Dokonce je možné otevřít vícekrát jeden projekt. V takovém případě jsou všechny další varianty tohoto projektu otevřeny v módu jen ke čtení.

Zpětná kompatibilita

Číslo verze 2.0 napovídá, že se jedná o významnou aktualizaci, což s sebou nese změny ve formátech souborů. Zatímco projekty z verzí 1.x lze v ArcGIS Pro 2.0 otevřít bez problémů, nové projekty nejsou zpětně kompatibilní. Pokud potřebujeme uložit projekt, aby šel otevřít ve starších verzích, je nutné použít tzv. balíček projektu (project package). Ten obsahuje i soubor projektu pro nižší verze, který se v ArcGIS Pro 1.x automaticky použije.

Kvůli změnám v SDK není v ArcGIS Pro 2.0 možné používat doplňky (add-in) pro starší verze aplikace. Vývojář musí doplněk znovu sestavit s novým SDK 2.0.