Novinky v ArcGIS Storymaps

2. 2. 2022

V prosinci a v lednu získaly ArcGIS Storymaps několik nových funkcí. Pojďme si je představit.

3D prohlídka mapy

Prohlížení mapy snímek po snímku bylo dosud možné pouze pro 2D mapy. Nyní v bloku prohlídka mapy (Map Tour) můžeme přepnout i do 3D.

Akce v expresních mapách

Pro expresní mapu lze konfigurovat „akci“, která se spouští kliknutím na odkaz nebo na tlačítko. Akce může znamenat například přesun na vybrané místo na mapě – čtenář tak může tedy klikat na odkazy a tlačítka v textové části bočního bloku (Sidecar) a mapa se bude podle jeho aktivity měnit.

Nahrávání PDF do sbírky

Sbírky umožňují sdružovat různý, obvykle tematicky blízký obsah. Od začátku do nich bylo možné vkládat mapové aplikace a odkazy na webové stránky, od podzimu mohou obsahovat i obrázky a videa a od posledních aktualizací podporují také nahrávání PDF souborů.

Překrývání (Swipe) expresních map

Do bloku překrývání (Swipe) je možné vložit dvě expresní mapy. Velmi rychle se tak dá vytvořit porovnání dvou map, které si autor nakreslí přímo v prostředí map s příběhem.

Úprava názvu mapy v legendě bloku překrývání (Swipe)

Užitečná drobnost se týká také legendy v bloku překrývání (Swipe). Název mapy nad příslušnou legendou lze nyní editovat a přizpůsobit jej tak velikosti okénka, ve kterém se legenda nachází.

Vylepšené formátování textu

Engine pro formátování textu byl přepracován. Některé úpravy jsou proto rychlejší, pohyb kurzoru mezi bloky je pohodlnější a k dispozici jsou i nové formátovací příkazy, jako je například horní a dolní index, dvouúrovňové seznamy, lepší rozeznávání hypertextových odkazů a podpora oblíbených formátovacích zkratek: ctrl+b pro tučné, ctrl+i pro kurzivu, ctrl+enter pro nový řádek a další.

Pro rychlejší formátování je také možné využít zkratku pro nastavení stylu odstavce. Pokud na samý začátek bloku napíšeme následující symbol, změní se formát bloku na:

  • Záhlaví: #
  • Dílčí záhlaví: ##
  • Citace: >
  • Velký odstavec: %
  • Seznam: 1., *, nebo -