Vychází ArcGIS Pro 3.0

24. 6. 2022

Dnes vyšla nová verze ArcGIS Pro 3.0. Pojďme se společně podívat, co nového nás čeká, a na co nesmíme při aktualizaci zapomenout.

Při spuštění aplikace ArcGIS Pro se vám od dnešního rána může zobrazit odkaz ke stažení nové verze 3.0 (záleží na tom, jakou lokalizaci používáte) nebo si instalační soubory můžete stáhnout z webu My Esri na záložce Moje organizace – Stahování. Před samotnou instalací si však prosím přečtěte následující informace.

ArcGIS Pro používá .NET 6

ArcGIS Pro 3.0 je vytvořeno pomocí technologie .NET 6, což je nejnovější verze běhového prostředí, která bude mít od Microsoftu dlouhodobou podporu. Vývojáři tím získávají nejaktuálnější nástroje a perspektivu do budoucna, znamená to ovšem také, že:

Jak zajistit zpětnou kompatibilitu projektů

Přestože dokumenty verze 3.0 nelze přímo otevřít v předchozích verzích, je možné vytvořit projektový balíček, který bude obsahovat verze 2.x i 3.x. Pokud se chcete pojistit, před prací s aktuálními projekty v ArcGIS Pro 3.0 si pomocí funkce Uložit jako uložte kopii projektu 2.x jako zálohu a teprve poté jej uložte do verze 3.0. Více se můžete dočíst v článku od Esri.

Kompatibilita doplňků

Doplňky (add-in) pro ArcGIS Pro 3.0 bude nutné přizpůsobit pro .NET 6. Znamená to, že tvůrce doplňku musí dodat novou verzi, která bude v ArcGIS Pro 3.0 fungovat. Pokud při práci v ArcGIS Pro doplňky používáte, doporučujeme přejít na ArcGIS Pro 3.0 až ve chvíli, kdy budete mít zajištěny jejich nové verze.

Toto se týká také doplňků VFR ImportISKN Import, které na finální verzi právě testujeme a jejich verze pro ArcGIS Pro 3.0 budou k dispozici během několika týdnů.

Česká lokalizace

Česká lokalizace ArcGIS Pro 3.0 zatím není dostupná. Pokud používáte češtinu a hodláte nyní přejít na ArcGIS Pro v angličtině, doporučujeme nejprve v prostředí Windows odinstalovat aplikaci ArcGIS Pro – jazyková sada pro češtinu, aby nevznikaly problémy při automatických aktualizacích z prostředí ArcGIS Pro. O dostupnosti české lokalizace vás budeme na našich stránkách informovat.

Prozkoumejte novinky

A nyní se podívejme na to, co v ArcGIS Pro 3.0 nalezneme nového. K novinkám, kterých si všimneme hned při prvním spuštění, patří nová úvodní obrazovka. Ta obsahuje odkazy na užitečné stránky (například kompletní soupis novinek) a na záložce Learn poskytuje seznam užitečných tutoriálů jak s ArcGIS Pro pracovat, a to nejen pro nové uživatele. Při otevírání projektu pak máme praktickou možnost vyhledávat v nedávno otevřených projektech.

Šikovné informace v geoprocessingových nástrojích

Při práci s geoprocessingovými nástroji jistě uvítáte zobrazení odhadu spotřeby kreditů u vybraných nástrojů z ArcGIS Online. Budete tak mít pod kontrolou spotřebu třeba při používání služby World Geocoding Service.

U geoprocessingových nástrojů se také zobrazí informační řádka, kde zjistíte, zda je na vstupní vrstvy aplikován výběr nebo jiný filtr a kolik záznamů bude zpracováno. Některé nástroje si také budou pamatovat parametry, se kterými byly naposledy spuštěné.

Mapy v reportech

Jaké další nové možnosti v ArcGIS Pro ještě čekají? Například vkládání map do reportů. Mapy jsou podle umístění v rámci reportu buď statické (hlavička, č. 1) nebo dynamické (záhlaví skupin 2, jednotlivé položky 3).

Předvolby exportu

Svá oblíbená nastavení exportů si můžete uložit do předvoleb – nebo použijte některou z již připravených konfigurací.

Simulátor poruch barevného vidění

Simulátor poruch barevného vidění si můžete zapnout na kartě View a zkontrolovat si tak vámi zvolené barevné schéma. Informační proužek vás upozorní že sledujete mapu ve speciálním režimu, takže se nestane, že byste simulátor zapomněli později vypnout.

Data Engineering

V okně Data Engineering je nyní snazší vypočítat hodnoty pro všechna pole najednou, přibyly nové nástroje, statistické ukazatele a funkce.

Mezi další vylepšení patří ukládání webové scény i s jejím ID, podpora časových dat v samostatných tabulkách, optimalizace ukládání obrázků v layoutech, možnost promazat zobrazovací cache po každém zavření aplikace a spousta drobných vylepšení kontextových nabídek, které vám usnadní práci se soubory (velikost souborů, přechod do složky Windows přímo z ArcGIS Pro a další).

Pokud si nebudete vědět rady nebo vám migrace na ArcGIS Pro 3.0 nebude z jakéhokoli důvodu fungovat, neváhejte se obrátit na naši technickou podporu.

Pokud je ArcGIS Pro licencováno s využitím licencí concurrent use, nezapomeňte nejprve aktualizovat ArcGIS License Manager na verzi 2022.0, kterou lze stáhnout z webu My Esri.